1.2. 2021

Medytacja

Medytacja jest jednym ze sposobów pracy z umysłem i znajomością siebie. Uczy nas odnajdywania wewnętrznego spokoju oraz harmonii, skutecznie łagodzi stres, a także wszelkie napięcie. Wpływa również na poprawę koncentracji i ułatwia pozbycie się drobnych zmartwień dnia codziennego. To czas na spotkanie z samym sobą - poznawanie swojego prawdziwego „ja”. Pomaga chronić nasze umysły przed negatywnymi wpływami.

Medytacja

Wewnętrzny spokój, który osiągamy dzięki medytacji, stwarza przestrzeń na doświadczanie poczucia pełnej świadomości ciała i umysłu. Pogłębiając świadome podejście do samej lub samego siebie, wpłyniesz na poprawę jakości swojego życia w wielu dziedzinach.

Z pewnego punktu widzenia medytacja może być spacerem na łonie natury, romantyczną chwilą z partnerem lub samotną chwilą spędzoną w domu przy lampce wina. Jest to stan, w którym jesteśmy w pełni świadomi obecnej chwili; W takim momencie nic nie zakłóci Twojego skupienia, ani nie pojawi się natłok równoległych myśli. Istnieje wiele rodzajów medytacji i jej praktyk.
O najpopularniejszych z nich przeczytacie w kolejnych akapitach.

Vipassana (widzieć rzeczy takimi, jakimi są)

Medytacja Vipassana jest jedną z najstarszych technik medytacyjnych pochodzących z Indii. Umysł i ciało stają się jednością, dzięki czemu dochodzi do eliminacji obciążeń psychicznych. Dzięki tej metodzie poznajemy prawa, którymi rządzi się nasz umysł; to droga ku zrozumieniu naszego postępowania i emocjonalności. Pomoże orientować się we własnych myślach i ich znaczeniu, ponieważ nauczymy się je kontrolować oraz nadawać właściwy kierunek.
Medytacja we śnie

Ten rodzaj medytacji jest interesujący, ponieważ angażuje osobę w "jogiczny sen", który jest stanem pomiędzy czuwaniem, a snem. Podczas jego trwania, ciało staje się całkowicie zrelaksowane przy równoczesnym zachowaniu świadomego umysłu. Główna różnica między snem, a medytacją we śnie polega na tym, że podczas trwania tego stanu Twój umysł nie śpi. Możesz osiągnąć taki stan, słuchając kojącej muzyki.

Medytacja transcendentalna

Medytacja transcendentalna pomaga uwolnić się, od nagromadzonego stresu, wpływa na poprawę kondycji fizycznej oraz zdrowia psychicznego; wiele badań naukowych potwierdziło, iż ta technika usprawnia funkcjonowanie układu krążenia, zmniejsza ciśnienie krwi i zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym. Tę metodę praktykuje się dwa razy dziennie - 20 minut z rana oraz drugie 20 minut wieczorem, wsłuchując się w dźwięk mantry. Większość technik medytacji opiera się jedynie na obserwowaniu pojawiających się i odchodzących myśli. Natomiast medytacja transcendentalna polega na wypychaniu wszystkich myśli.

Medytacja z przewodnikiem (medytacja kierowana)

Medytacja ta odbywa się z pod okiem eksperta. Polega na przepracowaniu konkretnych aspektów, uczuć oraz doświadczeń. Istnieje również możliwość przeprowadzenia tematycznej medytacji w grupach. Technika medytacji z przewodnikiem pomaga pozbyć się wszelkich blokad nagromadzonych z biegiem lat.