15.1. 2022

Hipnoza może zmienić twoją podświadomość?

Wokół hipnozy narosło wiele mitów, a jest ona specyficznym stanem umysłu, który dość łatwo zrozumieć. Chcąc to zrobić, najpierw musimy zaznajomić się z częstotliwościami fal mózgowych.

Hipnoza może zmienić twoją podświadomość?

Nasz mózg operuje na 5 różnych częstotliwościach fal mózgowych (Beta, Alfa, Theta, Delta, Gamma) mierzonych w hercach (cyklach na sekundę), z czego każda jest połączona z pewnym poziomem aktywności mózgu i odpowiednim stanem świadomości. Generalnie, hipnoza następuje w częstotliwościach Alfa i Theta.

Fale mózgowe Alfa (7-14 Hz) dominują w stanie snu, głębokiego odprężenia i śnienia na jawie; jest to stan, który ludzie próbują osiągnąć, praktykując medytację. Theta (4-7Hz) to stan, którego doświadczamy podczas zasypiania (zanim osiągniemy częstotliwość Delta (1-3 Hz). W tym stanie odczuwamy całkowite odprężenie i zupełnie nie kontrolujemy naszych myśli.

Zostało udowodnione, że gdy nasz mózg operuje głównie na falach Theta, możemy połączyć się z naszą podświadomością. Dzięki temu w stanie Theta możemy zmieniać ograniczające nas poglądy, wzory zachowań i sposób postrzegania rzeczywistości - wszystko, co utkwiło na różnych poziomach naszej podświadomości. Odgrywają one ogromną rolę w tym, jak wygląda nasza codzienność i co tworzymy w naszym życiu.

Tak więc hipnoza nie polega na głębokim odprężeniu, lub całkowicie nieświadomym transie; w rzeczywistości, podczas hipnozy, nadal możemy podejmować decyzje; nadal słyszymy głos terapeuty lub nasz własny, ale ten stan pozwala nam dotrzeć do poziomu naszej podświadomości i zmieniać to, co powstrzymuje nas przed życiem w taki sposób, jaki chcemy.

Podczas hipnozy, jesteśmy wysoce podatni na sugestie i możemy niezwykle mocno przyswoić sobie słowa naszego terapeuty, dlatego jest to bardzo istotne, aby dobrze go poznać i mieć pewność, że możemy mu zaufać. Dobrze przeprowadzona hipnoterapia, czyli terapia z użyciem hipnozy, może być potężnym narzędziem uzdrawiającym.