20.4. 2020

Czym są karty Tarota i jak działają?

Karty tarota są jedną z najpopularniejszych metod wróżenia. Wiele osób uznaje je za niedorzeczne, chociaż niektórzy uważają je za bardzo cenne w charakterze doradztwa życiowego. W każdym razie jedno jest jasne - ich historia sięga daleko wstecz.

Czym są karty Tarota i jak działają?

Skąd one pochodzą? Niektórzy uważają, że wywodzą się ze starożytnego Egiptu lub żydowskiej nauki duchowej Kabały. Jednak dowodów na to brakuje, a więc jest bardziej prawdopodobne, że pojawiły się one w połowie XV wieku we Włoszech, gdzie stworzono grę Tarocchini. Jego gracze otrzymywali karty i na podstawie skojarzeń tematycznych pisali wiersze.

Karty tarota mogły pochodzić z gry podobnej do dzisiejszego brydża. Dla zamożnych włoskich rodzin artyści tworzyli ręcznie malowane karty z symbolami, takimi jak kubki, miecze, różdżki i pentakle. Nowoczesne karty również mają te symbole, a liczba kart pozostała taka sama - dokładnie 78 kart. W innych krajach europejskich karty tarota pojawiły się w połowie XVIII wieku.

Jak już wspomnieliśmy, w talii kart tarota znajduje się 78 kart podzielonych na arkana mniejsze i arkana większe, pogrupowane według ich symboliki i układu. W większej z nich znajdują się 22 karty przedstawiające niezbędne lekcje życia i duchowości. W mniejszych arkanach znajduje się 56 kart, które odzwierciedlają próby i udręki naszego codziennego życia. Są one dalej podzielone na 16 kart dworskich reprezentujących nasze cechy osobowości, które możemy pokazać w dowolnym momencie - mówimy o królach, królowych, rycerzach i giermkach. Reszta mniejszych arkanów składa się z 40 ponumerowanych kart czterech kolorów - buławy(kije), puchary(kielichy), miecze, denary(monety). Reprezentują sytuacje, z którymi mamy codzienny kontakt.

Jakie mają działanie? Pomagają nam wizualizować historie naszego życia. Jest to coś w rodzaju zwierciadła dla naszych dusz, które motywuje nas do korzystania z naszej wewnętrznej mądrości w sposób, który doprowadzi nas do głębszych połączeń. Każda z 78 kart może ujawnić nasze duchowe lekcje, a następnie poprowadzić nas na naszej drodze.

Istnieją niezliczone warianty czytania - różnią się one w zależności od tego na czym chcemy się skupić, również od liczby kart i formy, w jakiej są czytane. Dla początkujących idealnie jest zadać sobie pytanie i poprosić karty o odpowiedź lub nakreślić możliwe rozwiązanie sytuacji. Następnie możesz rozpocząć pracę z większą liczbą kart - być może z pięcioma - gdzie każda z nich będzie reprezentować inny aspekt Twojego życia.

Jeśli planujesz czytać karty komuś innemu (za ich pozwoleniem), wkraczamy w sfery zbiorowej świadomości. Przy odrobinie praktyki będziesz w stanie intuicyjnie odbierać różne wiadomości i wiedzieć, jak pomóc konkretnej osobie.