15.4. 2021

Czarownica

Czarownica to osoba praktykująca zakazane społecznością formy magii. Czarodziejstwo nie ma jakiejś konkretnej definicji, lecz powszechnie jest uważane za część magii. Jego pojmowanie zmieniało się na przestrzeni lat i w zależności od danej kultury. Niektóre społeczeństwa postrzegają czarownicę za osobę, która urodziła się z wrodzoną mocą. Inne zaś twierdzą, że jest ona zwykłą osobą, która z własnej woli zgłębiła tajniki magii.

Czarownica

Jak wiemy z historii „czarna magia” była praktykowana głównie przez płeć żeńską, przeważnie z negatywnym wydźwiękiem. Pośród chrześcijan panuje przeświadczenie, iż czarownica posiadła nadnaturalne moce, przez zawarcie „paktu” ze złym duchem. W przeciwnym razie jej siła powinna wychodzić z wewnątrz i wtedy niepotrzebne jest jej do tego źródło zewnętrzne.

Czary wyjaśniają, pomagają zrozumieć, dlaczego nieszczęście obecne jest w życiu jednego człowieka, a drugi w tym samym czasie doświadcza ciągłej radości. Dlaczego jedni odnoszą niezliczone sukcesy i działają efektywnie, podczas gdy inni próbują im dorównać w pocie czoła? Następuje obwinianie innych o tę niesprawiedliwość. Czarownica działa bardziej w samolubny sposób, szukając jak najwięcej korzyści dla siebie. Jej prośby bywają czasem przesadzone. Wszystko zależy od oceny moralnej społeczeństwa.

Schyłek renesansu wiąże czarownice z rosnącą fascynacją astrologią, kryształami i Tarotem. Podobnie jak magia, korzystają one z niekonwencjonalnych rodzajów mocy.

Współczesne czary

„Kult Wicca”- jest obecnie kojarzony z czarną magią/czarami. Powstał w połowie XX wieku, wzorując się na starych pogańskich religiach, szczególnie na celtyckiej, starożytnej oraz germańskiej. Współcześnie jest to najpopularniejszy rodzaj czarów. Wyznawcy tego ruchu odrzucają tradycyjny podział magii na czarną i białą. Ich motywem przewodnim jest: „Rób, co chcesz, pod warunkiem, że nikogo tym nie ranisz.” Są przekonani, że wszystko co czynimy, wróci do nas z potrójną siłą. Zatem jeśli używają magii, chcąc komuś zaszkodzić, mogą zostać ukarani koszmarami, popadać w depresje lub choroby psychiczne. Wiccanowie znani są z tego, że nikogo nie przyjmują. Każdy kandydat jest testowany, a wielu z nich musi czekać nawet kilka lat na wtajemniczenie i inicjację. Nie ma żadnych zarejestrowanych nagrań, udowadniających czy naprawdę potrafią rzucać zaklęcia.