29.5. 2023

Astrologia Wedyjska

Astrologia wedyjska ma swoje korzenie w starożytnych indyjskich Wedach - liczących tysiące lat świętych pismach. W przeszłości używano jej do określania prawidłowych dat składania ofiar i rytuałów, ale z czasem ludzie zaczęli badać ruchy planet, próbując zrozumieć swoje przeznaczenie.

Astrologia Wedyjska

Podobnie jak w przypadku astrologii zachodniej, istnieje dwanaście znaków zodiaku. Jednak różnica w datach jest uderzająca, ze względu na użycie innego systemu - używamy kalendarza tropikalnego, podczas gdy astrologia wedyjska używa kalendarza gwiazdowego. Na przykład temperamentny Baran może nagle stać się wrażliwą Rybą.
Bliski związek z filozofią hinduską wpłynął również na interpretację horoskopów, które koncentrują się na indywidualnej karmie i dharmie - ścieżce życia.

Zachodnia astrologia skupia się bardziej na Słońcu, podczas gdy astrologia wedyjska przywiązuje większą wagę do Księżyca. Dowodem na to są tak zwane "domy księżycowe" - nazwane na cześć żon boga Księżyca, które przynoszą, że obiekty niebieskie są również postrzegane jako bóstwa. Jest ich w sumie dziewięć: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Rahu i Ketu. Dodanie kolejnego obiektu zniszczyłoby cały system wedyjskich przepowiedni. Dlatego planety Uran, Neptun i Pluton zostały pominięte.

Węzły księżycowe odgrywają znaczącą rolę w astrologii wedyjskiej. Są to Rāhu (głowa smoka) i Ketu (ogon smoka). Rāhu jest związany z materializmem, strachem, niezadowoleniem i zamieszaniem. Ten potężny wojownik oferuje siłę, ale także bezwzględność i przemoc. Ketu wiąże się z samotnością i pragnieniem ucieczki od rzeczywistości. Przynosi chaos, ale także współczucie dla innych, jeśli znajduje się w korzystnej pozycji.

Głęboko zakorzeniona w kulturze tradycja astrologii wedyjskiej wpływa również na ważne decyzje życiowe, takie jak kariera czy małżeństwo.System ten jest używany od tysięcy lat i pomaga zrozumieć ludzkie dusze. Wyjaśnia indywidualny stan karmiczny, a także wpływ obiektów niebieskich. Może ujawnić ukryte talenty, a także zapewnić wgląd w przeszłe i przyszłe wydarzenia.