23.10. 2014

Astrologia planet

>> Planety

Astrologia jest nauką zajmującą sie obiektami i akcją, która się dzieje w przestrzeni kosmicznej. Szczególnie przemieszczaniem się planet, Księżyca, Słońca i innych gwiazd. Jak również analizując jaką rolę spełniają one wpływając na różnorakie zdarzenia na Ziemi. Nazwa tej tradycjonalnej nauki pochodzi ze starożytnego greckiego słowa astron = nauka o gwiazdach

Astrologia planet

Astrologia nie jest deterministyczną nauką. Oznacza to, że nie posiada dokładnej logiki tak jak to np. jest w matematyce. Astrologia tylko opisuje kierunki i tendencje. Poprzez wyjaśnienie i zrozumienie przeszłości i aktualnych zjawisk możemy przewidzieć przyszłe. Istnieje możliwość określenia wpływu tych niebiańskich wydarzeń na psychikę ludzką, ciało fizyczne, stan zdrowia człowieka, jak również globalne wydarzenia na świecie.
 
Historia

Od czasów starożytnych astrologia pojawiała się prawie we wszystkich kulturach. Badaniem gwiazd zajmowali się zwykle ludzie, którzy rozumieli zjawiska naturalne. Na przykład co wydawało się zwykłym zaćmieniem Słońca dla wykształconych było dość przerażającym doświadczeniem dla niewykształconych ludzi.

Już Arystoteles nazwał model przestrzeni kosmicznej, który przetrwał aż do starożytności. Ze względu na chrześcijaństwo, astrologia została uznana za bezprawną w niektórych dziedzinach. Znaczący krok naprzód miał miejsce w okresie włoskiego renesansu. Należy tutaj wspomnieć o dwóch wpływowych postaciach, które zostały uznane za mistrzów w tej dziedzinie. Zygmunta Freuda i C. G. Junga. 

Aspekty planet i koniunkcja

Aspekty planet są jednym z najważniejszych czynników w interpretacji horoskopów. Co to właściwie znaczy? Wyobraźmy sobie aspekt planety jako kąt pomiędzy dwoma planetami i Ziemią, gdzie Ziemia jest zawsze na górze.

Kąty, które są podzielne przez trzy, sześć albo dwadzieścia są zwykle uważane jako pozytywne aspekty. Natomiast te, które są podzielne przez czternaście lub osiem są zwykle negatywne. To są przykłady ważnych zasad w astrologii.

Szczególnym przypadkiem jest, kiedy dwie planety mają kąt zero z Ziemią, to sie nazywa konjunkcja. W przeciwnym wypadku kąty bez odchylenia, które są kątami prostymi będą uważane za idealny aspekt. Idealna koniunkcja jest wtedy, gdy kąty są kątami prostymi lub gdy są zerowe. Przykładowo ćwierć kąta powinna wynosi dokładnie 90 °, lecz bardzo rzadko można znaleźć takie dokładne. Są one zwykle między 85 a 95 stopni.

Słońce

Słońce jest w centrum naszego układu słonecznego. To źródło energii, światła a zatem i życia. Ta gwiazda jest pozytywnym inicjatorem zaufania, hojności i gościnności. Negatywne objawy to rozrzutność i duma. Słońce jest również władcą dziennego czasu i znaku Zodiaku Lwa. Słońce symbolizuje także relacje między ojcem i męskimi skłonnościami, czy jesteśmy zdecydowani, czy jesteśmy pewni siebie, a nawet jeśli nie jesteśmy ani tym ani tym.

Księżyc

Księżyc rządzi nocą tak jak i znak Zodiaku Rak. To jest naturalna satelita ziemska, która wpływa na wiele rzeczy na Ziemi poprzez swoje cykle. W pozytywnym sensie wskazuje na osobistą popularność, głównie w środowisku pracy, gdzie istnieje mnóstwo kontaktów społecznych – np. lekarze, psycholodzy albo aktorzy. Ma negatywny wpływ na zawody takie jak taksówkarze czy dostawcy. Księżyc ma szczególnie swoje odzwierciedlenie w naszym dzieciństwie, w naszych rodzinach, a w szczególności w relacjach z naszymi matkami.

Merkury

Ta planeta, która jest najbliżej Słońca, jest odpowiedzialna za znaki Panna i Bliźnięta. Ma wpływ na nasz intelekt, język i komunikację. Merkury stanowi pomost pomiędzy świadomością i podświadomością. Wpływa na komunikację, a zatem na język, mięśnie twarzowe i struny głosowe. Merkury jest symbolem relacji z naszym rodzeństwem i członkami najbliższej rodziny

Wenus

Wenus ma najczęściej wpływ na znaki Zodiaku takie jak Waga i Byk. Ta planeta głównie reprezentuje miłość i relacje międzyludzkie. Generalnie symbolizuje piękno i dobrobyt, ale szczególnie w sensie zdrowotnym i dobrego samopoczucia. Wenus jest planetą odpowiedzialną za cały kręgosłup, poszczególne jego części, a także odpowiednią drożność układu krwionośnego. Wpływa również na nasz stosunek do spraw finansowych i posiadanych rzeczy materialnych.

Mars

W horoskopach, Mars reprezentuje energię fizyczną, siłę i wolę. Największy wpływ ma na Barana i Skorpiona. Jeśli ta planeta np. jest bliżej Ziemi może powodować niepokój wewnętrzny a nawet dręczenie naszej osobowości. Mars jest inicjatorem promowania siebie. Zachęca do odwagi i inicjatywy. Jest także symbolem energii seksualnej i relacji z przeciwną płcią.

Jowisz

Jowisz rządzi znakami Ryby i Strzelca. To planeta dobroci, dobrobytu i ma wpływ na pozytywny rozwój. Inspiruje nas do realizowania ważnych kroków życiowych, podczas których ważne lekcje życiowe powinny być zastosowane. Jowisz zapewnia nam szczęście próbując zachęcić nas by iść naszą ścieżką życiową. Ale także ma ten potencjał by wpłynąć na nas negatywnie w taki sposób jak podejmowanie ryzyka, hazard i bycie niebezpiecznym.

Saturn

Saturn znajduje się w ważnym położeniu. Wpływa na nas byśmy byli poważni i konserwatywni. Ta planeta głównie wpływa na Wodnika i Koziorożca. Jest także wyznacznikiem przeznaczenia, ale bardziej z perspektywy społecznej. Wpływa na nasze nastawienie do naszej kariery oraz różnych doświadczeń życiowych, które są ważne dla osobistego rozwoju i wzrostu.
 
Uran

Uran także rządzi Wodnikiem. Planeta ta została odkryta stosunkowo niedawno w 1781 roku i dlatego została symbolem intelektu I wynalazków. Głownie reprezentuje wynalazców, reformatorów, naukowców a także tych, którzy interesują sie energią elektryczną. Uran odpowiada za nasze relacje z eksperymentowaniem, kreatywnością i oryginalnością.

Neptun

Neptun został odkryty dopiero w 1846 roku. Ze względu na charakter energii, którą zawiera jest związany z Rybami. To ma wpływ na naszą wyobraźnie a nawet niektóre paranormalne czynności, które mogą powodować problemy, gdy ta planeta znajduje się w położeniu negatywnym. Neptun wzmaga pragnienia w obszarach miłości, romansu i mody.