3.11. 2019

Rzadki tranzyt Merkurego przez Słońce

W poniedziałek, 11 listopada, będzie miało miejsce niezwykłe zjawisko, którego żaden kosmiczny entuzjasta nie powinien przegapić. Będziemy mieli okazję zaobserwować tranzyt Merkurego między Słońcem a Ziemią. Na swojej drodze pokrywa on niewielką część tarczy Słońca, dlatego objawi się nam jako mała czarna kropka przemieszczająca się po powierzchni naszej gwiazdy.

Niestety, Merkury jest zbyt mały i znajduje się za daleko aby można było zobaczyć go nieuzbrojonym okiem. Dlatego też konieczne jest wykorzystanie teleskopu wyposażonego w specjalny filtr chroniący nasze oczy przed szkodliwym wpływem Słońca, wpatrując się w nie.

Także Wenus przechodzi między Ziemią a Słońcem, niemniej jest to zjawisko bardzo rzadkie i niestety nikt z nas nie dożyje, aby to zobaczyć. Choć tranzyt Merkurego jest znacznie częstszy, będziemy mogli cieszyć się nim ponownie w tej samej formie za 13 lat. Listopadowy tranzyt będzie jedynie częściowy, dlatego będziemy mogli zobaczyć tylko jego połowę - jedynie mieszkańcy niektórych krajów Ameryki Południowej będą mieli szansę podziwiać to zjawisko w całej swojej okazałości.